12 Aralık 2016 Pazartesi

Şahane Züğürtler - Şehir Tiyatroları

şahane züğürtler şehir tiyatroları ile ilgili görsel sonucu
(Nazimo - Tiyatro)

Yazan: Jacques Deval
Çeviren: Asude Zeybekoğlu
Yaneten: Haldun Dorman
Dekor: Barış Dinçel
Kostüm Tasarımı: Canan Göknil
Işık Tasarımı: Özcan Çelik
Efekt Tasarım: Serkan Yavşam

Oyuncular:
Mikael: Can Başar
Tatyana: Müge Akyamaç
Charles: Hakan Güner
Fernande: Süeda Çil
Helene: Dilay Taşkaya
George: Özgün Akaçça
Lady Karrigen: Çağrı Hün
Louise: Ceylan Çete
Goraçenko: Engin Akpınar
Dubief: B. Çağatay Çakıroğlu
Kont Brekenski: Can Doğan
Martellau: Onur Şirin
Kapıcı: Buğra Can İldırışık

İlk Oyun: 13 Ekim 2016 - Kağıthane Sadabat Sahnesi
Süre: 2 perde - 2 saat 30 dakika

Bu akşam içinden hüzün geçen bir komedi seyrettik. Oyun Jaques Duval tarafından 1933 yılında yazılmış. Olaylar 1920 li yılların Paris'inde geçiyor. Oyunda Rusya'daki devrimden bir şekilde kaçmayı başaran soylu Ouratieff  çiftinin hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor. Ouratieff'ler Fransa'ya gelirken yanlarında 50 milyar frank getiriler. Bu para onlar için kutsal bir emanettir. Bir gün her şey yoluna girdiğinde, eski günler geri geldiğinde, ülkelerine geri dönüp bu parayı esas sahiplerine teslim edeceklerini hayal etmektedirler.


şahane züğürtler tiyatro ile ilgili görsel sonucuBu arada herkes bu paranın peşindedir. Bankacılar, üst düzey yatırım uzmanları, Fransız hükümetinden yetkililer hatta yabancı ülke temsilcileri parayı kendi çıkarlarına uygun olarak değerlendirebilmek için  Ouratieff''lerin kapısını aşındırmaktadır. Ama hiç kimse onları bu paraya dokunmaya ikna edemez. Bu arada ailenin elindeki son para da tükenmek üzeredir ve  geriye satacak pek fazla bir şey de kalmamıştır. Onlar da ani bir kararla zengin bir ailenin yanında hizmetçi olarak  işe başlarlar. Yanlarında çalıştıkları Mösyö Dupont milletvekilidir, karısı biraz görgüsüz ve gürültülü bir kadındır. Çapkın ve kumarbaz bir oğulları ve oldukça güzel bir kızları vardır. Mikael ve Tatyana. sanki Dupontların hayatına bir sihirli değnek gibi dokunmuştur. Çok kısa sürede aile için vazgeçilmez bir hale gelirler. Ellerinden her iş gelen, kültürlü, görgülü, asil hizmetçiler ve sonradan görme efendileri. Sonra... Sonrası oyunda. Başlangıçta herşey yolunda giderken, sonrasında olaylar kontrolden çıkmaya başlar. Oyun tüm komikliğine rağmen aynı zamanda içimi burktu. Oyunun ilk sahnelenmesinden 80 sene sonra Ouratieff'leri seyrederken  onların ülkelerine dönemeden ölmüş oldukları gerçeğini bir türlü aklımdan çıkaramadım.  Belki oyunu ilk sahnelendiği 1933 yılında seyretseydim bu kadar hüzünlenmezdim. Onlar umut edip, hayal kurdukça benim içim burkuldu.

şahane züğürtler şehir tiyatroları ile ilgili görsel sonucu
 Bu nefis oyun Haldun Dormen tarafından sahneye konmuş. Aslında Haldun Dormen de eskiden bir şahane züğürtmüş. Şehir tiyatrolarının tanıtım kitapçığı için yazdığı yazıda kendini böyle tanımlamış Haldun Dormen. 310 kez Ayfer Feray'ın, 292 kez de Nevra Serezli'nin kocası olarak oynamış Can Başar'ın rolünü. O nedenle de başta kıskanmış Can Başar'ı. Haldun Dormen yıllarca oynadığı, çevirisini yaptırıp Türk tiyatrosuna kazandırdığı bu oyundaki  macerasını yönetmenlikle de taçlandırmış.


Biraz da oyunun sahnelenmesinden bahsetmek istiyorum. Can Başar ve Müge Özyamaç gerçekten çok başarılıydılar. Hem birbiriyle çok uyumluydular hem de Prens ve Altes Emparyeli gerçekten çok iyi canlandırdılar. Çok zariftiler, çok asildiler. Mösyö Dupont'u canlandıran Hakan Güner iyiydi ama Madam Dupont'u oynayan Süeda Çil biraz alaturka kalmış gibi geldi bana. Belki de bunda kostümlerinin rüküşlüğünün de etkisi vardır. Dupontların çocuklarını oynayan Dilay Taşkaya, Özgün Akaçça da gayet başarılıydı. Barış Dinçel'in klasik sahne tasarımını beğendim. Üstelik her sahnede 2 tane olmak üzere 4 farklı mekan dekoru izledik. Kostümler Cenan Göknil tarafından tasarlanmış. Madam Dupunt'un kostümlerine rezerv koymak kaydıyla kostümleri çok başarılı buldum. Özellikle final sahnesinin kostümleri gerçekten çok görkemliydi. Ve müzik. Nefis Rus şarkısı Ochi Chernye şarkısını değişik versiyonları çaldı ve hepimizi etkisi altına aldı. Bir kuble de siz dinleyin isterseniz.Oyunun finaliyle ilgili bir ekşi sözlük yazarı o muhteşem kostümler ve muhteşem ochi Chernye şarkısı bir valsi hak etmiyor muydu diye sormuş. Ben de aynı fikirdeyim. Çok şahane olurdu.

Ben oyundan çok etkilendim, çok keyif aldım. Sanırım Ouratieff'leri özleyeceğim. O nedenle bir kaç kez daha seyredeceğimi düşünüyorum. Umarım bu oyun Şehir Tiyatrolarında uzun soluklu olur.


Oyun Fragmanı:Size not: Sahnelerde neler olduğunu merak ediyorsanız facebook'da entelektüelbaykuşlar sayfamızdan takip edebilirsiniz.


Kendime Not:
Bizim takım ben, naz, esen teyze, selen


Kendime Resim;Meraklısına Notlar 1:

Yazının bundan sonrasında Wikipedia'dan azıcık kopya çektim. Orijinal ismi "Tovaritch" (Yoldaş ) olan oyun ilk kez 22 Ekim 1963 yılında Haldun Dormen'in kurduğu Dormen Tiyatrosu tarafından sahneye konmuş. Müzikal olmamasına rağmen müzikli tiyatro tarzında sahnelenmiş. Oyun şarkılarını Ayfer Feray söylemiş. Oyunun gerçekçi olması için İstanbul'daki Beyaz Ruslarla konuşulmuş, Paris'ten orijinal kostümler getirilmiş. Ayfer Feray "Oçi Çorniye" (Siyah Gözler) şarkısı için gitar çalmayı öğrenmiş, Başar Sabuncu ve Haldun Dormen kılıç kullanmayı öğrenmek için 5 hafta eskrim dersleri almış. Kostümleri o tarihte Haldun Dormen'in eşi olan Betül Mardin tasarlamış. Ayfer Feray ve Nisa Serezli oyunlarıyla "İlhan İskender Tiyatro Armağanını" kazanmışlar. Oyunun adı Asude Zeybekoğlu tarafından "Şahane Züğürtler" olarak Türkçeleştirilmiş.  Şahane Züğürtler 1 yıl sahnede kalmış ve 310 kez sahnelenmiş.


İlk sahneleme kadrosu;
Çeviri - Asude Zeybekoğlu
Sahneye Koyan - Erol Keskin
Dekor - Leyla Süren
Kostümler - Betül Dormen, Güler Erenyol


Oyuncular (sahne alış sırasına göre)
Haldun Dormen - Prens Mikhail Uratieff
Ayfer Feray - Altes Emperyal Tatiana Uratieff
Yılmaz Köksal: Kont Brekensky
Nisa Serezli: Fernande Dupont
Turgut Boralı - Charles Dupont
Suna Keskin - Helene Dupont
Başar Sabuncu - George Dupont
Hadi Çaman - Kapıcı
Tuncel Kurtiz - Gorotchenko
                                                                                                   

şahane züğürtler dormen tiyatrosu ile ilgili görsel sonucu
Meraklısına Notlar :2

Dormen Tiyatrosu 16 Ocak 1991 yılında oyunu yeniden sahnelemeye başladı, bu temsiller de 9 Ekim 1994'e kadar sürdü. Bu sefer Haldun Dormen'e Nevra Serezli eşlik etmiş. Oyun 3 yıl boyunca kapalı gişe oynamış. Oyunun youtube'da görüntüsü de var.
Merak edenler için Dormen Tiyatrosu'nun 2. sahnelemesine ait oyun kaydına da aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1. Bölüm:
 
2. Bölüm:
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder