21 Ocak 2018 Pazar

Cıngıllı - Bakırköy Belediye Tiyatrosu (BBT)cıngıllı bbt ile ilgili görsel sonucuProje Tasarım: Emrah Eren
Müzik Direktörü: Çiğdem Erken
Metinler: Irmak Bahçeci
Dekor: Barış Dinçel
Kostüm: Sadık Kızılağaç
Işık: İlker Dursun
Oyuncular: 
Ragıp Savaş
Fidan Tekkoşar
Orhan Kemal Aydın
Yonca Şahinbaş
Nazan Koçak
Emrah Eren
Faruk Üstün
Erol Ozan Ayhan
Gözde Ayar
Mustafa Sercan Yener
İrem Sultan Cengiz
Orkestra: Uğur Çerkezoğlu, Emru Mine Sonakın, Nilay Sancar, Aykut Yıldırım, Ersin Toz, Melih Yüzer, Harun Koç, Adem Elkaya, Mehmet Boyacı

Biz BBT oyunlarına fena dadandık. Bu hafta da BBTnin yeni müzikalini seyretmeye geldik. Oyunun başında sunuculuk görevini üslenen Erol Ozan Ayhan bizi bir tiyatro oyunu değil bir konser izleyeceğimiz hususunda uyardı.  Nitekim de öyle oldu. BBT orkestrası ve oyuncularıyla birlikte Türkiye'nin müzikaller tarihine hem hızlıca göz attık hem de hayatımızda iz bırakan pek çok şarkıyı bir kez daha dinledik. Sahne önünde şarkılar akıp giderken arka planda da müzikallerin denk geldiği dönemin siyasal manzarasına şöyle bir baktık, o günlerin kritiğini yaparken  günümüze  de ufak tefek dikenler batırdık. 


cıngıllı bbt ile ilgili görsel sonucu
Konser  Hacivat ve Karagöz'ün perde gazeliyle başladı. "Gel bana bir eğlence medet" Bizim kültürümüze ait belki de bilinen ilk müzikal şarkısı. Gazeli Emrah Eren'den dinledik. Sonra neler neler söylenmedi ki. Gelin kaynana düeti, bana bir eş lazım düeti, lüküs hayat, damdaki kemancı müzikallerinden şarkılar, AST tiyatrosunun Ana oyunu için bestelenen, bir tiyatro sahnesinden çıkıp milyonlara ulaşan 1 mayıs marşı, Keşanlı Ali Destanı, Yedi Kocalı Hürmüz, Artiz Mektebi, benim unutulmazlarımdan Hisseli Hrikalar Kumpanyası'nın muhteşem müzikleri,  Devekuşu Kabare Tiyatrosu müzikalleri; Beyoğlu Beyoğlu, Yasaklar, biraz daha yakın zamanlardan Ferhan Şenssoy'un İstanbul'u Satıyorum oyunu, Evita Müzikali, Oyun Atölyesinden 7 Shekespeare'den şarkılar. Daha da yakın zamanlardan BBT'nin Tersine Dünya müzikali. Hatırlayabildiklerim bunlar. Fazlası var eksiği yok.

cıngıllı bbt ile ilgili görsel sonucu
Sahne arkasındaki perdeye yansıtılan müzikallerin orijinal görüntüleri sahnedeki şarkılara eşlik etti. Aramızdan ayrılan sevdiğimiz sanatçılarımızı andık. Velhasıl kelam çok güzel vakit geçirdik. Müzikaller tarihi Turkiye'nin tarihine, Türkiye'nin tarihi kendi kişisel tarihimize karıştı. Oyunları tiyatroda izlediğimiz günlere geri gittik. Birden gençleştik, yıllar geri gitti sanki. Cıngıllı'yı seyredilecek oyunlar listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Sizlere Not: Sahnelerde neler olduğunu facebook'da entelektüelbaykuşlar isimli sayfamdaki güncel paylaşımlardan takip edebilirsiniz. Instagram'da ebru_tarm  adresindeyim.

Meraklısına Video: 

Kendime Not: Bizim ekip ben, annem, yengem, selmuş ve naz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder